SERWIS KOMPUTEROWY / ODZYSKIWANIE DANYCH

Czy odzyskiwanie danych po formacie jest możliwe?

Utrata ważnych plików z komputera lub innego urządzenia to nie lada problem, który spotyka wielu z nas. W przypadku, gdy dane są utracone, gdyż dysk uległ uszkodzeniu sprawa jest jeszcze całkiem prosta. Schody zaczynają się wtedy, gdy taka strata wynika ze sformatowania dysku. Czy w takiej sytuacji w ogóle możliwe jest odzyskanie danych? Przyjrzyjmy się temu poniżej.

Pierwsze kroki po błędnym formacie

Formatowanie dysku twardego to czynność, którą wykonujemy z różnych powodów. Zazwyczaj robimy to w przypadku instalacji nowego systemu operacyjnego czy też konieczności zwiększenia pamięci na dysku. Czasami jednak omyłkowo usuwamy nie tylko wirusy czy niepotrzebne pliki, ale również te bardzo dla nas istotne. Nierzadko zdarza się także przez pomyłkę sformatować cały dysk co skutkuje usunięciem z niego wszystkich danych. Co robić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim zachować spokój i rozwagę. Samodzielne odzyskiwanie danych można przeprowadzić praktycznie z każdym rodzajem dysku, ale trzeba to robić prawidłowo by nie osiągnąć odwrotnego efektu. Przede wszystkim należy odłączyć dysk od komputera, a następnie warto podłączyć go do innego komputera. Następnie można skorzystać ze specjalnego oprogramowania, ale można to także uczynić na pierwotnym urządzeniu.

Zatem podsumowując do odzyskania danych konieczne jest w takim przypadku przygotowanie:

  • komputera
  • nośnika z utraconymi danymi
  • specjalnego oprogramowania

Po podłączeniu dysku do komputera i zainstalowania oprogramowania można przejść do dalszych kroków, które omówione zostały poniżej.

Działanie oprogramowania do odzyskiwania danych z dysku

Po błędnym sformatowaniu dysku nie mamy już dostępu do przetrzymywanych na nim danych. Aby je odzyskać koniecznie musimy skorzystać ze specjalistycznego oprogramowania. Dostępnych jest wiele wersji takiego oprogramowania, ale zasady działania są zawsze podobne. Po upewnieniu się, że nośnik z danymi został podłączony do innego urządzenia niż to, na którym został sformatowany można rozpocząć pracę z programem.

Kroki, które należy tu wykonać to:

  • zaznaczenie w programie jaki rodzaj plików chcemy odzyskać
  • wybór sformatowanego przypadkowo nośnika
  • postępowanie zgodnie z zaleceniami w danym programie

Czasami zdarza się, że komputer nie może znaleźć dysku, dlatego też trzeba to zrobić ręcznie. W tym celu należy wejść do oprogramowania, a następnie:

  • wyszukać wszystkie dyski
  • zaznaczyć interesujący nas nośnik
  • ręcznie wyszukać konkretne partycje
  • wybrać partycję i określić interesujące nas dane

Oczywiście w każdym programie postępowanie wygląda nieco inaczej, dlatego na początku warto zapoznać się z informacjami na temat danego oprogramowania. Dla ułatwienia większość programów do odzyskiwania danych udziela podpowiedzi i instrukcji użytkownikowi na każdym etapie pracy.

Co jeśli dane nie zostaną znalezione?

Czasami zdarza się, że dane na dysku nie zostają wychwycone przez oprogramowanie, dlatego też konieczne jest przeprowadzenie głębszej analizy nośnika. Większość oprogramowań umożliwia przeskanowanie wszystkich danych w celu znalezienia utraconych partycji i plików. Należy zatem wybrać stosowną opcję i dokonać takiej próby.

Oprogramowanie nie pomogło, a dane nie zostały odzyskane co teraz?

Bywa tak, że oprogramowanie z, którego korzystamy by odzyskać dane nie przynosi żadnych rezultatów. Oczywiście można wtedy próbować skorzystać z innych programów, które być może są bardziej zaawansowane. Jednak w ostateczności pozostaje nam oddać dysk w ręce specjalistów. Niekiedy dane na sformatowanych dyskach są naprawdę bardzo ciężkie do odzyskania. Konieczna jest wtedy specjalna wiedza, a także oprogramowanie – dobrze jest dodatkowo znać różne techniki i rozwiązania.

Czy dane po formacie można odzyskać w całości?

Wiadomo już, że istnieją sposoby na odzyskanie danych ze sformatowanych dysków. Na koniec warto zadać więc jeszcze najważniejsze i nurtujące wielu z nas pytanie: czy po formacie można odzyskać z dysku całość danych czy jedynie ich część? Otóż zależy to od sytuacji. W niektórych przypadkach możliwe jest odzyskanie wszystkich plików, a czasami mimo starań dochodzi do uzyskania jedynie połowy lub nawet mniej. Zawsze jednak warto próbować.

Więcej na temat odzyskiwania danych ze sformatowanego dysku uzyskasz pod linkiem: Odzyskiwanie Danych – Mirobios