SERWIS KOMPUTEROWY / ODZYSKIWANIE DANYCH

Jak przygotować się do naprawy komputera?

Każdy komputer może czasem odmówić współpracy i po prostu się zepsuć. Niekiedy winien jest sam użytkownik, ale bywa, że sprzęt lub oprogramowanie są po prostu wadliwe. Większość osób nie zna się na komputerach na tyle, aby samodzielnie przystąpić do naprawy. Decydując się na usługi serwisu, warto kierować się przede wszystkim renomą danego miejsca. Oczywiście, koszty grają równie ważną rolę, jednak zbyt niskie ceny napraw mogą świadczyć o serwisie źle. Bywa, że w takich miejscach wymieniane są podzespoły lub komputery są celowo uszkadzane, aby wymusić na kliencie zainwestowanie w porządną naprawę lub zakup nowego sprzętu. Kiedy znajdziesz już najlepszy serwis w swojej okolicy, sprzęt powinien zostać odpowiednio przygotowany.

Jak przygotować komputer do oddania do serwisu?

Przede wszystkim, warto pomyśleć o tym, jak wiele cennych informacji, haseł, czy danych osobowych przechowujemy na swoich komputerach. Wiele osób zapisuje dane logowania do swojej poczty, serwisów społecznościowych, a niekiedy nawet do banków! Takie dane nigdy nie powinny trafić w niepowołane ręce.

Jeżeli komputer włącza się, najlepiej wykonać wszystkie z poniższych kroków:

  • zapisać swoje dane do logowania do wszystkich serwisów, z których się korzysta i kont,
  • skopiować wszystkie ważne dla siebie pliki – na pamięć przenośną, płyty dvd lub przynajmniej przenieść je z dysku C na inną partycję, jaka dostępna jest na komputerze,
  • z napędu należy usunąć wszystkie nośniki i płyty, upewniając się, że nic nie zostało w środku,
  • dobrym krokiem jest odszukanie wszystkich płyt zakupionych wraz ze sprzętem – przydatne mogą okazać się na przykład sterowniki,
  • niezbędne mogą okazać się też klucze licencyjne do oprogramowania i systemu operacyjnego.

W międzyczasie można zastanowić się również nad tym, jak dawno pojawił się problem, jakie były pierwsze objawy oraz jaka mogła być jego ewentualna przyczyna – na przykład burza.

Jeżeli komputera po awarii nie można nawet włączyć, wówczas najlepiej odszukać wszystkie płyty i klucze do oprogramowania, które mogą okazać się przydatne podczas naprawy. Poza tym, można też skupić się na przyczynie problemu i przygotować listę najczęściej używanych programów i aplikacji. Nigdy nie należy rozkręcać samodzielnie sprzętu, jeżeli nie wiemy, jaka może być przyczyna awarii i co robimy. Absolutnie nie powinno się używać do otwarcia komputera długopisów, nożyczek, czy innych nietypowych narzędzi. Zawsze należy myśleć o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich.

Udokumentowanie stanu faktycznego

Zanim laptop lub komputer zostanie oddany do serwisu, doskonałym krokiem jest wykonanie zdjęć jego wnętrza. Warto wykonać również print screen specyfikacji z poziomu systemu. Najlepiej robić to przy świadkach, ponieważ taka dokumentacja może stanowić ważny dowód w sprawie, jeżeli stwierdzimy kradzież podzespołów. Z pewnością przydadzą się też dowody zakupu, faktury i inne dokumenty, które mogą potwierdzić, że komputer powinien znajdować się w innym stanie, niż ten, który otrzymaliśmy z serwisu.

Komputer można dostarczyć do profesjonalnego serwisu samodzielnie lub zdecydować się na usługę kuriera. Decydując się na ten krok, z pewnością nie można popadać a paranoję i całkowicie usuwać wszystkich plików oraz informacji. Na pewno warto zadbać o wylogowanie się z najczęściej używanych aplikacji oraz wyłączenie funkcji zapamiętania haseł przez system. Poza tym, można przenieść ważne pliki z pulpitu. Zdarzają się przypadki oszustów, którzy prowadzą serwisy tylko po to, aby okradać swoich klientów z ich danych lub korzystać z ich portali społecznościowych. Duże, renomowane serwisy absolutnie nie pozwalają sobie na takie zachowania i starannie dobierają swój zespół, aby sytuacje tego typu nie miały w ich firmie miejsca. Niekiedy naprawa komputera ma miejsce w domu klienta, co może być dobrym rozwiązaniem, jeżeli problem nie jest poważny i rozległy. Często konieczne jest też zamówienie konkretnych podzespołów, co wymaga dłuższego oczekiwania.

Dowiedz się Więcej