SERWIS KOMPUTEROWY / ODZYSKIWANIE DANYCH

Jak przyspieszyć działanie swojego komputera? Serwis komputerowy

Szybkość komputera jest dla wielu osób kwestią kluczową, a jednocześnie wyznacznikiem faktycznego stanu urządzenia. Często można zauważyć, że wydajność PC znacznie spada wraz z upływem czasu, wypadając blado przy osiągach maszyny w stanie fabrycznym. Nie jest to koniec świata – przyspieszenie komputera nie jest niczym trudnym. Aby skutecznie rozwiązać ten problem, należy jednak w pierwszej kolejności zastanowić się nad jego źródłem.

Co spowalnia działanie komputera?

Użytkując swój pecet nie zawsze przykładamy dostateczną uwagę do prawidłowej jego konserwacji. Powodów, dla których nasz komputer może cierpieć na zmniejszoną wydajność jest wiele i tyczą się one zarówno jego podzespołów jak i oprogramowania.

Do najczęstszych przyczyn osłabienia komputera wlicza się:

  • Wirusy oraz adware
  • Kurz i zatkany radiator
  • Przeciążony dysk
  • Nadmiar programów działających w tle
  • Przestarzałe podzespoły

Niezadowalający stan PC jest zazwyczaj wypadkową tych kilku czynników, dlatego należy do tej kwestii podejść kompleksowo i „wyczyścić” urządzenie na każdy możliwy sposób.

Jak skutecznie wyczyścić komputer od środka?

Dobrym początkiem jest fizyczne przeczyszczenie komputera, gdyż brud zalegający wewnątrz urządzenia ma na nie bardzo negatywny wpływ. Zapchany system chłodzenia sprawia, że PC nagrzewa się o wiele szybciej, przez co traci wydajność. Jeśli znajduje się on w zakurzonym miejscu, jak choćby pod biurkiem, to czynności te należy przeprowadzać regularnie. Można nie zdawać sobie sprawy, jak dużo nieczystości potrafi zalegać pod obudową peceta. Na szczęście, wymiecenie go nie wymaga rozległej wiedzy informatycznej. Wszystko czego potrzebujemy to śrubokręt, ściereczka oraz cienki pędzelek. Po odłączeniu urządzenia od prądu oraz odkręceniu blachy, należy zlokalizować radiator. Nie jest to trudne zadanie, gdyż ten z reguły ulokowany jest tuż za znajdującą się na obudowie klatką. Pomiędzy jego śmigiełkami zazwyczaj gromadzi się mnóstwo kurzu, który można zetrzeć suchą ścierką, a następnie poprawić pędzelkiem. Trzeba pamiętać, że pod żadnym pozorem nie należy używać wody, gdyż doprowadzi to do uszkodzenia podzespołów. Brud może zalegać również wokół procesora, który posiada osobny system chłodzenia. W tym przypadku postępujemy tak samo, z odpowiednią ostrożnością, aby niczego nie naruszyć.

Zadanie to jest utrudnione w przypadku laptopów, w których wiele podzespołów jest zintegrowanych. Chociaż wyczyszczenie ich nie jest niemożliwe, to o wiele rozsądniej jest skierować się z takim problemem to odpowiedniego serwisu, który za drobną opłatą pozbędzie się wszelkiego kurzu zalegającego wewnątrz komputera przenośnego.

Jak prawidłowo zadbać o swój dysk?

Na wydajność naszego PC bezpośrednio przekłada się jego dysk. Jeśli jest on pełen zbędnych aplikacji czy pozostałości odinstalowanych programów, to warto jest go wyczyścić. Pliki takie jak zdjęcia albo filmy można przechowywać chmurze bądź innym, zewnętrznym nośniku danych, który nie obciąży naszego komputera.

Większym problemem jest złośliwe oprogramowanie, które ma katastrofalny wpływ na szybkość komputera. Pozbycie się go jest o wiele trudniejsze, gdyż zazwyczaj wymaga użycia antywirusa. Paradoksalnie, programy antywirusowe same w sobie zużywają wiele zasobów komputera, dlatego wiele osób rezygnuje z nich tuż po wyczyszczeniu swojego PC.

Dla pełnej optymalizacji powinno się wykonywać regularne defragmentacje dysku. Proces ten zajmuje zazwyczaj kilka minut, a jest w stanie zaaranżować dane w o wiele bardziej wydajny sposób, dzięki czemu programy wczytują się sprawniej i szybciej. Usługę tą oferuje także wiele serwisów komputerowych, do których możemy się zwrócić w razie trudności.

Aby komputer działał najszybciej, warto jest zainwestować także w dysk SSD, na którym instaluje się system operacyjny oraz najważniejsze aplikacje. Oddzielając je od reszty pamięci, jesteśmy w stanie uzyskać najwyższe osiągi, gdyż programy te z sobą nie kolidują. PC wyposażone w SSD są nieporównywalnie szybsze od swoich standardowych odpowiedników.

Opracowanie:

Serwis komputerowy – MIROBIOS