SERWIS KOMPUTEROWY / ODZYSKIWANIE DANYCH

Jak sobie poradzić z przegrzewającym się laptopem? Poradnik komputerowy

Przegrzewający się laptop potrafi sprawić wiele problemów. Bez wystarczającego chłodzenia, komputer jest o wiele mniej wydajny, a na dodatek istnieje ryzyko jego trwałego uszkodzenia. Z racji, że większość podzespołów laptopa jest zintegrowana w celu ograniczenia zużytej przestrzeni, problem przegrzania jest o wiele częstszy niż w przypadku zwykłych pecetów, o wiele trudniej jest go również naprawić. Nie oznacza to jednak, że urządzenie z niewydajnym systemem chłodzenia należy od razu spisać na straty – istnieje wiele prostych metod radzenia sobie ze zbyt wysoką temperaturą komputera.

Zalegający kurz i brud – prawidłowe czyszczenie laptopa

Najczęstszą przyczyną przegrzewania się urządzeń elektrycznych jest zapchany radiator, który nie jest w stanie odprowadzać ciepłego powietrza z wymaganą wydajnością. Odpowiedzialni właściciele komputerów stacjonarnych regularnie rozkręcają swoje PC w celu usunięcia zgromadzonego wewnątrz kurzu i zabrudzeń. Zadanie to jest dość proste, jeśli wszystkie ich podzespoły zamontowane są w niemałych odstępach, a obudowa zapewnia dużo wolnej przestrzeni. W przypadku laptopów nie jest to takie proste.

W celu miniaturyzacji, producenci laptopów i notebooków umieszczają wszystkie ich podzespoły w bardzo małej przestrzeni. Niestety, oczywistą wadą tego rozwiązania jest utrudnione czyszczenie ich. Co prawda możliwe jest, aby rozkręcić obudowę laptopa i wymieść kurz z radiatora, lecz nigdy nie będzie to tak proste oraz skuteczne jak w przypadku komputera stacjonarnego. Ponadto, radiator laptopa skonstruowany jest w nieco inny sposób, przez co odetkanie go może być kłopotliwe.

Aby zagwarantować sobie dobre efekty czyszczenia laptopa, najlepiej jest zwrócić się do specjalistów. Zależnie od wybranego serwisu, cena takiej usługi może się różnić, lecz raz wykonana powinna wystarczyć na co najmniej kilka miesięcy. Zanieczyszczenie komputera można ograniczyć także poprzez prawidłowe przechowywanie go – wystarczy pasujące etui lub wąska torba, która ochroni nasze urządzenie przed zalegającym w powietrzu kurzem.

Czy przegrzewanie laptopa może być wywołane złym użytkowaniem?

Chociaż laptop projektuje się specjalnie z myślą, aby był mobilny i podręczny, to podczas jego użytkowania istnieją pewne granice. Serwisy komputerowe, które przyjmują zlecenia związane z przegrzewającymi się laptopami często nie mogą doszukać się żadnej konkretnej przyczyny ich złego stanu. Jak się okazuje, problem często tkwi w samym właścicielu sprzętu. Do najczęstszych błędów związanych z nieprawidłowym użytkowaniem laptopa wlicza się:

  • Kładzenie komputera na łóżku – pościel zatyka wywiew powietrza
  • Zapominanie o wyłączeniu laptopa
  • Przechowywanie laptopa w brudnych, zakurzonych miejscach
  • Pozostawianie komputera na nagrzanych, nasłonecznionych powierzchniach

Wystarczy zmienić kilka nawyków, a problem przegrzewającego się laptopa może okazać się o wiele mniejszy niż nam się wydawało. Nie oznacza to jednak, że powinno się zrezygnować z regularnych przeglądów technicznych komputera.

Dodatkowa, zewnętrzna wentylacja

Jeśli wbudowany radiator nie jest w stanie skutecznie ochładzać wszystkich podzespołów laptopa, rozsądnym pomysłem może okazać się wyposażenie go w dodatkowe akcesoria, które wspomogą jego pracę. Mowa tutaj o specjalnych podstawkach, które wyposażone są w elektryczne wentylatory, ochładzające komputer od spodu. Większość modeli zasilana jest poprzez kabel USB wpięty do jednego z gniazdek, dlatego nie zaleca się używania ich w podróży, bez stałego dostępu do prądu.

Dużą zaletą tego typu podkładek jest opcja wielopoziomowej regulacji, dzięki której możemy ustawić swój laptop w jak najwygodniejszej pozycji. Solidne mocowania zapewniają stabilne położenie urządzenia. Egzemplarze z wyższej półki oferują również gadżety pokroju podświetlenia czy funkcji antywibracyjnych. Akcesoria te są dość trwałe i nie zajmują wiele miejsca. Ich cena rzadko przekracza kilkadziesiąt złotych, dlatego są one przystępnym i praktycznym nabytkiem, który znacznie poprawi nasz komfort użytkowania komputera.

Więcej informacji dotyczących tematu radzenia sobie z przegrzewającym się komputerem znajdziesz na stronie: http://www.mirobios.malopolska.pl/