SERWIS KOMPUTEROWY / ODZYSKIWANIE DANYCH

Jak wpłynąć na bezpieczeństwo danych?

Mówi się, że w dzisiejszych czasach informacja jest walutą cenniejszą niż jakikolwiek pieniądz. W stwierdzeniu tym jest wiele prawdy – największe giganty w branży informatycznej osiągnęły ogromny sukces za pośrednictwem inwestycji w pozyskiwanie danych swoich użytkowników.

Do czego przydają się informacje personalne?

Ich zastosowanie jest bardzo szerokie:

  • Ułatwienie analizy rynku
  • Spersonalizowanie usług
  • Lepsze dopasowanie reklam
  • Jasny wykaz statystyk

 

Większa wiedza o klientach, ich nawykach i preferencjach pozwoliła firmom lepiej dopasować do nich swoje usługi. Szybko zauważyły to także inne, mniejsze przedsiębiorstwa, doprowadzając do sytuacji, w której precedens ten uznaje się za standardowe działalności marketingowe.

Niestety, taki stan rzeczy wzbudza zrozumiałe obawy odnośnie naszej prywatności w Internecie oraz bezpieczeństwa naszych danych. Obecnie niemal każdy portal społecznościowy czy nawet sklep internetowy ma ogromny apetyt na nasze informacje, gdyż niejedna firma jest w stanie zapłacić za nie niemałe pieniądze. Ochrona własnych danych jest jednak możliwa, wymaga jednak dobrego przygotowania.

Podstawy bezpiecznego surfowania po Internecie

Bezpieczeństwo danych potrafi być dość skomplikowaną sprawą, dlatego warto jest zacząć od podstaw. W pierwszej kolejności powinno zadbać się o wyposażenie w dobry program antywirusowy oraz dokładny skan dysku. Często można nawet nie zdawać sobie do końca sprawy, ile złośliwego oprogramowania gromadzi się podczas swawolnego przeglądania Internetu. Kolejnym krokiem jest zrezygnowanie z odwiedzania podejrzanych stron.

Niedawne regulacje prawne związane z RODO zmusiły wiele portali internetowych do informowania swoich użytkowników o wykorzystaniu ciasteczek. W momencie, gdy wchodzimy na witrynę, która gromadzi dane osobowe, musi zostać wyświetlony nam odpowiedni komunikat, w którym następnie wyrażamy zgodę na ich przetwarzanie. Niestety, wiele stron blokuje swoją zawartość w razie odmowy.

Wewnętrzne zagrożenia dla danych

Jeśli nasze dane są dla nas szczególnie ważne, to musimy zadbać o ich bezpieczeństwo pod wieloma względami. Jak się okazuje, największe niebezpieczeństwa często czyhają na samym dysku. Za przykład można podać tak zwane keyloggery, które rejestrują wciskane przez nas klawisze. Brzmi to dość niewinnie, lecz oprogramowanie to bywa wykorzystywane przy kradzieży haseł do kont bankowych oraz innych, ważnych informacji. Nie bez przyczyny witryny banków często posiadają dodatkowe zabezpieczenia w postaci klawiaturki ekranowej, z której warto jest korzystać.

Nie można jednak zapomnieć, że największe problemy sprawia całkowita utrata danych. Ta może przytrafić się praktycznie każdemu właścicielowi komputera. Powody bywają różne, lecz najczęściej jest to wina uszkodzonego dysku. Rozsądnie jest co pewien czas tworzyć kopie zapasowe i przechowywać dane w chmurze lub na zewnętrznych nośnikach, lecz nawet jeśli o tym nie pomyśleliśmy, wciąż można odzyskać utracone dane.

Niektóre serwisy komputerowe w swojej ofercie posiadają usługi przywracania danych z uszkodzonych dysków, lecz wiąże się to z pewnymi opłatami. Należy mieć na uwadze, że do tego typu operacji wymagane jest specjalne laboratorium, a nie każda firma takim dysponuje. Z tego powodu dobrze jest upewnić się, czy dany serwis dokonuje tego we własnym zakresie, czy nie korzysta z firmy pośredniej. Wysyłka dysku do oddalonego laboratorium wiąże się nie tylko z wydłużonym oczekiwaniem na nasze dane, ale także ze zwiększonym ryzykiem ich wycieku. Chociaż większość firm gwarantuje dyskrecję, to rozsądnie jest najpierw zapoznać się z opiniami konsumentów i w razie potrzeby zdecydować na innego usługodawcę. Korzystanie z serwisu nie jest jednak zawsze wymagane. Większość systemów operacyjnych samodzielnie wykonuje kopie zapasowe dysku, dzięki czemu nie powinniśmy mieć problemów z odzyskaniem swoich plików, jeśli awaria nie była niczym poważnym. Przywracanie komputera do stanu sprzed kilku dni czy tygodni co prawda może wiązać się z utratą części danych, lecz zawsze jest to opcja, którą powinno się wziąć pod uwagę.

Dowiedz się Więcej