SERWIS KOMPUTEROWY / ODZYSKIWANIE DANYCH

Jak zadbać o komputer podczas upałów?

Komputery to potężne maszyny, dlatego mają do siebie to, że bez odpowiednich środków potrafią nagrzewać się wyjątkowo szybko. To nic dziwnego, że nawet wyjątkowo wydajne modele wyposażone są w zaawansowane systemy chłodzenia, które, w gruncie rzeczy, stanowią bardzo istotny element każdego peceta.

Bez prawidłowej wentylacji komputer nie tylko chodziłby o wiele wolniej, ale także szybko uległby nieodwracalnym uszkodzeniom. Problem ten nasila się szczególnie w sezon letni, gdzie temperatura powietrza może osiągać w naszej części świata nawet 30 stopni Celsjusza! Co zrobić, aby zaradzić temu problemowi?

Dlaczego warto czyścić swój komputer?

Jak się okazuje, zadanie to jest prostsze, niż na pierwszy rzut oka może się wydawać. Niestety, aby skutecznie zabezpieczyć swój PC przed przegrzaniem, należy zmienić nieco swoje nawyki.

O czym konkretnie mowa?

Statystyki wykazują, że niepokojąco mały procent użytkowników komputera przykłada dostateczną uwagę do jego konserwacji. W dużej mierze są to banalne, rutynowe czynności, takie jak usuwanie kurzu spod obudowy urządzenia – ludzkie lenistwo i niedbalstwo jednak często stoi na przeszkodzie, aby zadbać o czystość podzespołów komputera. Tak naprawdę, wystarczy poświęcenie 30 minut, by raz na miesiąc rozkręcić obudowę i usunąć brud z radiatora oraz procesora. Należy mieć przy tym na uwadze, że do tego zadania absolutnie nie można wykorzystywać wody, a sam PC przedtem musi być odłączony od prądu. Kurz usuwa się na sucho, przydatne bywają ściereczki z mikrofibry oraz pędzelki, którymi dociera się do trudniej dostępnych miejsc. Jeśli nie szkoda nam kilkudziesięciu złotych, można skierować się do profesjonalnego serwisu komputerowego, który odkurzy nasz pecet za nas. Prawidłowo wyczyszczony komputer nagrzewa się o wiele wolniej, gdyż jego system wentylacji może działać bez utrudnień.

Częstotliwość czyszczenia PC może być ograniczona poprzez zmianę jego lokacji. Ogólnie uznaje się, że należy unikać stawiania komputera w miejscach:

  • Wilgotnych
  • Wystawionych na słońce
  • Przytkanych
  • Łatwo dostępnych dla zwierząt domowych

Jeśli nasze biurko nie jest przystosowane do obudowy peceta, zawsze można go na nie położyć. W ten sposób odcina się swoje urządzenie od podłogi, która często bywa najbardziej zakurzoną powierzchnią w mieszkaniu.

Jak zadbać o wentylację komputera?

Podstawą systemu chłodzenia dla każdego PC jest radiator, który podczas upałów jest szczególnie obciążony. Jeśli temperatura powietrza jest wysoka, to podzespół ten może nie być w stanie skutecznie odprowadzać ciepła wytwarzanego przez urządzenie. Zdarza się, że nawet regularne usuwanie kurzu nie wystarczy, aby radiator funkcjonował na zadowalającym poziomie. Warto jest zainwestować w dodatkowe systemy chłodzenia – te, chociaż pochłaniają nieco więcej energii, stanowią gwarancję utrzymania optymalnie niskiej temperatury peceta. Najpowszechniej wykorzystuje się w tym celu suchy lód oraz ciekły azot.

Chłodzenie laptopów i netbooków

Kwestia ta wygląda nieco inaczej w przypadku laptopów i netbooków. Ich konstrukcja jest znacznie bardziej kompaktowa, a radiatory o wiele mniejsze, skutkiem czego wyjątkowo często cierpią one na przegrzewanie. Upały to prawdziwa zmora dla właścicieli komputerów przenośnych, dlatego warto jest wyposażyć się w dodatkowe, zewnętrzne akcesoria chłodzące. Mowa tutaj o specjalnych podstawkach, które nie tylko zapewniają prawidłową pozycję urządzenia, ale także obniżają jego temperaturę przy pomocy wentylatorów.

Obciążenie dysku a wydajność komputera

Aby skutecznie zapobiec przegrzewaniu się PC podczas upałów, należy skupić się nie tylko na czynnikach zewnętrznych, ale także i samym oprogramowaniu. Jak wiadomo, nadmiar aplikacji oraz wirusy komputerowe i malware potrafią bardzo obciążyć dysk, spowalniając przy tym działanie urządzenia. Marnują one dużą część jego mocy obliczeniowej, dlatego pecet musi nieprzerwanie działać na najwyższych obrotach. Aby rozwiązać ten problem, przydatny może okazać się antywirus lub przywrócenie komputera do ustawień fabrycznych.

Więcej cennych informacji dotyczących tematu: „Jak zadbać o komputer podczas upałów?” znajdziesz pod linkiem: http://www.mirobios.malopolska.pl/