SERWIS KOMPUTEROWY / ODZYSKIWANIE DANYCH

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku – jak zrobić to właściwie?

Każdy z nas przetrzymuje na komputerze ważne pliki takie jak dokumenty, zdjęcia, a także wiele innych istotnych danych – często również firmowych. Ich ewentualna utrata jest nierzadko bardzo dotkliwa i odczuwalna, dlatego też dążymy do ich odzyskania. W przypadku uszkodzenia dysku, na którym przechowywane były konkretne pliki można zastosować pewne rozwiązania mające na celu przywrócenie danych. Warto jednak wiedzieć jak robić to prawidłowo.

Pierwsze objawy usterki dysku

Każdy dysk może ulec różnym awariom wynikającym zarówno z uszkodzeniem mechanicznych (upadek, stłuczenie), a także logicznym (złe formatowanie, błąd informatyczny). Nie dla każdego jednak ogólne uszkodzenie dysku jest oczywiste, dlatego też poniżej przedstawiono objawy, które mogą na to wskazywać.

Po czym poznać, że dysk mógł ulec awarii?

 • komputer nie może wykryć dysku
 • dysk jest pusty – nie widać żadnych plików
 • laptop lub inne urządzenie upadło, a w efekcie powoli się włącza, nie czyta danych
 • pliki na dysku są widoczne, ale nie można nic z nimi zrobić
 • dysk klika, stuka
 • dysk pękł lub w środku się coś rusza

Po zauważeniu któregokolwiek z objawów można mieć prawie pewność, że dysk uległ uszkodzeniu, dlatego należy sobie zadać teraz pytanie: „co z przechowywanymi na nim danymi”?

Co robić, gdy dysk ulegnie uszkodzeniu?

W chwili, gdy zauważymy, że dysk, na którym przechowywane były istotne dla nas pliki uległ uszkodzeniu powinno się przede wszystkim zachować spokój. Działanie pod wpływem emocji bez braku jakiegokolwiek doświadczenia może bowiem doprowadzić do tego, że dysk zostanie jeszcze bardziej uszkodzony, a możliwość odzyskania danych znacznie zmaleje. Warto pamiętać, że postępowanie z uszkodzonym dyskiem zależy przede wszystkim od tego w jakich okolicznościach pojawiła się awaria. Są dwie możliwości:

 • uszkodzenie dysku podczas pracy na komputerze
 • uszkodzenia dysku poza komputerem – na przykład podczas jego transportowania

W pierwszym przypadku należy po prostu wyłączyć zasilanie komputera, gdyż dalsza praca dysku może doprowadzić do jego nieodwracalnego uszkodzenia. W drugim natomiast należy po prostu nie robić nic z dyskiem i od razu oddać go w ręce specjalisty.

Samodzielna naprawa czy profesjonalna pomoc?

Wiele osób próbuje na własną rękę odzyskiwać dane z uszkodzonych dysków. Ci, którzy mają na ten temat pewną wiedzę mogą oczywiście osiągnąć zamierzone efekty. Jednak w przypadku osób, które nie mają fachowej wiedzy w tym zakresie zaleca się skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Dlaczego? Przede wszystkim odzyskiwanie danych z dysków to nie taka prosta sprawa. Trzeba robić to prawidłowo by nie osiągnąć odwrotnego efektu. Stąd też jeżeli nie mamy pojęcia jak działać poszukajmy jak najszybciej profesjonalisty, który zagwarantować może przynajmniej częściowe odzyskanie plików. Jeżeli jednak chcemy dokonać tego samodzielnie powinniśmy wykonać kolejne kroki:

 • odłączenie dysku od komputera
 • zdiagnozowanie czy jest to usterka mechaniczna czy logiczna
 • podłączenie dysku do innego komputera – czasem konieczne jest zastosowanie adaptera USB
 • skorzystanie ze specjalnego oprogramowania do odzyskiwania danych

Oprogramowanie do odzyskiwania danych oferowane jest przez wielu producentów i niektóre z nich są darmowe, a inne płatne. Często producenci dają możliwość skorzystania z wersji demo, które pozwalają zapoznać się z tym co stało się z dyskiem, a także z możliwościami odzyskania danych. Czasami udaje się odzyskać wszystkie dane, innym razem jedynie ich część. Wszystko zależy tu przede wszystkim od rodzaju uszkodzenia dysku, a także stopnia zaawansowania awarii.

Z jakich dysków można przywrócić dane?

Tak naprawdę ze wszystkich rodzajów dysków można z powodzeniem odzyskać dane jeżeli oczywiście uszkodzenia nie są zbyt duże, a dysk został odpowiednio potraktowany. Różne firmy oferują możliwość odzyskania danych z uszkodzonych dysków:

 • twardych
 • SSD
 • zewnętrznych dysków USB

Oczywiście w zależności od rodzaju dysku postępowanie z odzyskaniem danych jest nieco inne, dlatego też najlepiej jest przekazać taki uszkodzony dysk jak najszybciej w ręce profesjonalistów.

Opracowanie:

MIROBIOS – Serwis Komputerowy