SERWIS KOMPUTEROWY / ODZYSKIWANIE DANYCH

Podstawowe czynności serwisowe

Dzisiaj chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez komputerów. Korzystamy z nich każdego dnia i na każdym kroku. Nasze domowe komputery i laptopy są często bardzo mocno eksploatowane, a my jako ich właściciele reagujemy dopiero, kiedy przestają działać. Jest to spory błąd, ponieważ reagowanie na różne sygnały i przeprowadzanie systematycznych czynności serwisowych są w stanie sprawić, że komputer będzie przez długie lata działał naprawdę bez szwanku.

Awarie, które występują najczęściej

Skala awarii sprzętu może być naprawdę zróżnicowana. Niekiedy psuje się jeden niewielki element, a innym razem cierpi znacznie większa liczba podzespołów. Typowe usterki, z którymi właściciele komputerów zgłaszają się do serwisów najczęściej, to z pewnością:

  • awaria zasilacza,
  • problem z pamięcią operacyjną RAM,
  • awaria czytnika CD/DVD,
  • martwe piksele na ekranie..

Zwykle pierwsza lub druga awaria objawia się kilkoma krótkimi, piszczącymi dźwiękami, a zaraz po nich laptop sam się wyłącza i nie można go już samodzielnie uruchomić. Jeżeli po uruchomieniu komputera pojawią się podobne dźwięki i czarny ekran, problemem może być karta graficzna komputera.

W przypadku kilkuletnich sprzętów, które są często wykorzystywane, dochodzi do przegrzewania się podzespołów. Objawia się to po prostu samoczynnym wyłączeniem się sprzętu po dłuższym czasie pracy.

Przegrzewające się podzespoły

Jakie są przyczyny takiego stanu rzecz? Najczęściej fachowcy zajmujący się naprawą domowych komputerów winę przypisują zanieczyszczeniom, które znalazły się wewnątrz sprzętu. Nie zawsze musi być to jednak powód przegrzewania się pewnych podzespołów. Kiedy pojawia się taki problem, warto oddać komputer do serwisu na jeden dzień, aby został gruntownie oczyszczony. Specjalista wymieni też wszystkie pasty i sprawi, że sprzęt będzie działał prawie jak nowy. Koszt takich czynności serwisowych jest niewielki, więc warto to robić co jakiś czas.

Uszkodzenie matrycy laptopa

Bardzo często pojawia się problem uszkodzenia matrycy w laptopie. Zwykle dzieje się to podczas upadku sprzętu, uderzenia w niego, czy też zbyt szybkiego jego zamknięcia. Sytuacja może być na tyle poważna, że uniemożliwi korzystanie z komputera. Bywa też, że inne podzespoły odmawiają współpracy, kiedy matryca szwankuje. Jak można się wówczas zachować? Komputer trzeba niestety oddać do serwisu i liczyć się z kosztami wymiany całej matrycy na nową.

Instalacja nowego systemu operacyjnego

Każdy komputer po dłuższym czasie użytkowania zaczyna zwalniać swoje obroty, staje się ociężały i trudno się na nim pracuje. W szczególności, jeśli korzysta z niego więcej osób, instalując różne programy i gry, czy też ściągając różnego rodzaju pliki. Im dłużej korzystamy z konkretnego Windowsa albo Linuxa, tym bardziej zaśmieca się nam pamięć operacyjna.

Aby problemy nie pojawiły się w najmniej spodziewanym momencie, najlepiej zdecydować się na reinstalację systemu operacyjnego przez specjalistę. Można to oczywiście zrobić samodzielnie, jednak jest to zadanie wymagające dokładności, cierpliwości i przede wszystkim sporej ilości czasu. Może zdarzyć się, że po drodze wydarzą się rzeczy, z którymi ciężko będzie poradzić sobie laikowi i konieczne stanie się oddanie sprzętu do serwisu.

Jak zadbać o swój komputer?

Poza regularnymi wizytami w serwisie, każdy użytkownik powinien zadbać o to, aby:

  • na komputerze nie znajdowały się nieużywane programy i aplikacje, które spowalniają jego pracę,
  • nie przechowywać zbędnych plików,
  • aktualizować program antywirusowy i skanować komputer,
  • tworzyć regularnie kopie zapasowe najważniejszych dokumentów.

Można również samodzielnie zająć się czynnościami serwisowymi takimi, jak smarowanie łożyska, czy wymiana pasty, jednak w serwisie są to niewielkie koszty, a wszystkim zajmuje się profesjonalista. Dla laika takie czynności mogą okazać się trudne i czasochłonne. Regularna dbałość o sprzęt zawsze w istotny sposób wydłuża jego żywotność, o czym powinien pamiętać każdy właściciel komputera, niezależnie od jego wieku oraz stanu.

Więcej o podstawowych czynnościach serwisowych dowiesz się ze strony: http://www.mirobios.malopolska.pl/