SERWIS KOMPUTEROWY / ODZYSKIWANIE DANYCH

Uszkodzona matryca w laptopie – naprawa czy wymiana?

O wadach i zaletach laptopa można rozprawiać godzinami. Jak wiadomo, głównym atutem komputerów przenośnych jest możliwość użycia ich w dowolnym miejscu. Komfort ten jednak ma swoją cenę – użytkownicy laptopów napotykają się na większe problemy w razie awarii urządzenia. O ile komputery stacjonarne składają się z poszczególnych podzespołów, luźno ułożonych pod obudową, to konstrukcja laptopa, siłą rzeczy, musi być znacznie bardziej kompaktowa.

W przypadku peceta, jeśli dany jego element ulegnie uszkodzeniu, można z łatwością wyjąć go w celu naprawy bądź wymiany. Jeśli posiada się choćby podstawową wiedzę z zakresu hardware, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać tego samodzielnie, bez udziału serwisu. W kwestii laptopów sprawa ta jest nieco bardziej skomplikowana – wszystkie ich podzespoły są maksymalnie upchnięte, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Ponadto, niektóre z nich są zintegrowane z innymi, jak choćby karta graficzna. Naprawa w tym przypadku jest o wiele trudniejsza i zazwyczaj wymaga udziału fachowca, aby przeprowadzona została skutecznie. W gruncie rzeczy, większość producentów odradza samodzielne podejścia do rozkręcenia i majsterkowania przy laptopie, gdyż istnieje duża szansa, że wyrządzi się dodatkowe szkody. Rzecz jasna, niektóre elementy budowy laptopa są ważniejsze niż inne, na przykład matryca.

Czym jest matryca laptopa?

Nie jesteśmy w stanie określić skali awarii, jeśli w pierwszej kolejności nie zaznajomimy się z samą budową laptopa. Matryca to inaczej wewnętrzny wyświetlacz, ekran laptopa, który bezpośrednio przekazuje informacje z komputera do użytkownika. Raczej nie trzeba tłumaczyć, że pełni on kluczową rolę w funkcjonowaniu urządzenia. Istnieje kilka rodzajów matryc, lecz w razie uszkodzenia każda z nich zachowuje się podobnie.

Na jakiego typu uszkodzenia możemy się natknąć?

Skala oraz możliwa dotkliwość uszkodzeń matrycy posiada dość szeroki zakres. Najczęściej napotyka się na tak zwane „martwe piksele”, czyli niewielkie, czarne obszary na ekranie. Mogą one wynikać z uszkodzeń mechanicznych, lecz ich przyczyna czasem leży w wadach fabrycznych produktu. Jeśli występują one na rogach monitora i nie jest ich szczególnie dużo, to wywołują one zaledwie zaburzenie estetyki. Niestety, nie znikają one same z siebie, a z biegiem czasu mogą przysłonić dużą część ekranu, uniemożliwiając normalne korzystanie z laptopa.

Kolejnym, często napotykanym problem są zniekształcenia kolorów. Te zazwyczaj powstają po nacisku wywołanym na matryce, który pozostawia na jej powierzchni trwałe ślady. Na szczęście, są to uszkodzenia stosunkowo łatwe w naprawie, dlatego nawet przeciętny serwis powinien sobie z nimi poradzić.

Najbardziej kłopotliwa jest sytuacja, gdy po włączeniu komputera, ekran pozostaje czarny. Sytuacja ta całkowicie uniemożliwia korzystanie z laptopa, dlatego należy podjąć natychmiastowe środki, aby rozwiązać ten problem. Przyczyn tak rozległej awarii może być wiele. Czasem faktycznie wiąże się ona z całkowitym wyłączeniem funkcji matrycy, lecz zdarza się, że problemem może być pojedynczy kabelek. Podstawą w tym wypadku jest ekspertyza, poprzez którą określi się, jaka jest skala uszkodzeń.

Wymiana, naprawa – co jest najlepszą opcją?

Jeśli poznaliśmy już usterkę, jej skalę oraz przyczynę, decyzja odnośnie sposobu rozwiązania tego problemu powinna być już stosunkowo prosta. Z racji, że każdy przypadek jest inny, najrozsądniej jest po prostu skierować się do najbliższego serwisu z prośbą o oszacowanie rozległości szkód. Pod uwagę należy wziąć, między innymi:

  • Cenę naprawy
  • Dostępność części zamiennych
  • Czas oczekiwania na wymianę
  • Zaufanie do serwisu
  • Skalę awarii

Jakość nabytych części zamiennych także ma kluczowe znaczenie, gdyż te bezpośrednio przekładają się na funkcjonalność komputera. Droższe substytuty wiążą się zazwyczaj z większymi kosztami. Czasem, jeśli nasz sprzęt jest wyjątkowo stary, nie ma sensu nadal w niego inwestować. Sprawny laptop nie jest ogromnym wydatkiem, dlatego kupienie nowego modelu bywa w niektórych okolicznościach całkiem dobrym pomysłem.

Opracowanie:

Serwis komputerowy Mirobios