SERWIS KOMPUTEROWY / ODZYSKIWANIE DANYCH

Uszkodzony pendrive – jak odzyskać dane?

Pendrive jest praktycznym i poręcznym nośnikiem danych, który w ciągu kilku ostatnich lat bardzo zyskał na popularności, głównie kosztem płyt CD. Urządzenia te ceni się za ich funkcjonalność – można przełożyć dane z jednego komputera na drugi w zaledwie kilka chwil, wygodnie kopiując pliki na pulpicie. Niewielkie rozmiary pendrive wraz z jego trwałością i uniwersalnością wpisały go w standardowe wyposażenie każdej osoby, która regularnie operuje na PC.

Niestety, nieustannie nosząc je przy sobie, narażamy nasze pendrive na liczne, drobne lub bardziej rozległe uszkodzenia. Czasem mogą one doprowadzić nawet do utraty zgromadzonych na nośniku informacji. Zjawisko to ma miejsce wyjątkowo często podczas zwykłego wyjmowania pendrive z gniazdka USB, bez wcześniejszego aktywowania opcji bezpiecznego usuwania sprzętu. Innym problemem są błędy systemowe, które okazjonalnie przynoszą podobne, niezwykle uciążliwe efekty. Czy można sobie z nimi jakoś poradzić?

Specjalistyczne usługi w serwisie

Najłatwiejszym sposobem na odzyskanie utraconych danych jest skierowanie się do najbliższego serwisu komputerowego i zapytanie o zakres usług związanych z przywracaniem utraconych plików. Trzeba mieć na uwadze, że nie każda firma dysponuje własnym laboratorium przeznaczonym do tego typu zabiegów, dlatego wiele z nich będzie musiało wysłać uszkodzony sprzęt do innej placówki. Może się to wiązać z wydłużonym okresem oczekiwania na pendrive, ale także większą ilością osób, które z zaginionymi danymi będą miały do czynienia.

O ile kwestia ta nie ma większego znaczenia w przypadku zwykłych zdjęć pamiątkowych czy muzyki, to istnieje szansa, że na danym nośniku przechowywaliśmy ważne i poufne informacje. Chociaż serwisy mają obowiązek poufności, to, jeśli posiada się alternatywy, nie warto ryzykować.

Sama cena odzyskiwania danych w laboratorium jest zależna od wielu czynników, takich jak:

  • Skala uszkodzeń nośnika
  • Ilość danych do odzyskania
  • Zastrzeżony czas usługi
  • Koszty robocizny

Chociaż proces ten może okazać się dość drogi w przypadku dużej ilości plików na kilku, bardzo zniszczonych pendrive’ów, to jest to najpewniejsza i najprostsza metoda, aby przywrócić ich zawartość.

Odzyskiwanie danych w domowych warunkach

Niektórzy ludzie, posiadający pewne doświadczenie przy technicznej obsłudze sprzętu komputerowego, mogą skusić się na próbę samodzielnego przywrócenia utraconych plików z nośnika. Wbrew pozorom, proces ten nie jest aż tak trudny, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać. Jeśli pendrive nie posiada rozległych uszkodzeń mechanicznych, a brak zawartych na nim danych jest wynikiem błędu software, to wystarczyć może nawet jeden z prostych programów do odzyskiwania plików.

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli na nośnik ma fizyczne obrażenia. W takim przypadku przywracanie danych oprogramowaniem może okazać się nieskuteczne, szczególnie bez znajomości całej procedury.

Jak się zabezpieczyć przed utratą danych?

Uszkodzenia nośników danych są o wiele mniejszym problemem, o ile wcześniej zastosowało się odpowiednie środki ostrożności. Jeśli przechowuje się pliki o ogromnym znaczeniu, zapisanie ich wyłącznie na jednym pendrive nie jest najlepszym pomysłem. Dla pełnego bezpieczeństwa powinno się zapisać takie dane również na dysku oraz w chmurze, aby w razie awarii zawsze istniało źródło zapasowe.

Kolejną kwestią jest dbanie o własny pendrive – czynności takie jak zatykanie wtyczki USB oraz używanie opcji bezpiecznego usuwania sprzętu naprawdę nie kosztują wiele, a mogą oszczędzić nam sporo pieniędzy, czasu i nerwów.

Czy dane mogą zostać trwale usunięte?

Usuwanie danych poprzez system nie usuwa ich tak naprawdę. W rzeczywistości, zawsze pozostaje po nich ślad, który doświadczony technik w laboratorium może odszukać i przywrócić. Da się jednak wymazać wszystkie pozostałości po pliku, co jest częstą praktyką podczas sprzedaży używanego sprzętu. Podobne efekty uzyskuje się wyłącznie poprzez zniszczenie nośnika do takiego stopnia, że jakakolwiek analiza, a co za tym idzie odzyskanie jego zawartości jest już niemożliwa.

Wiele więcej informacji na temat odzyskiwania danych uzyskasz pod linkiem: MIROBIOS – odzyskiwanie danych