SERWIS KOMPUTEROWY / ODZYSKIWANIE DANYCH

Zalanie laptopa – co robić? Naprawa zalanego laptopa – poradnik komputerowy

Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby wydarzyło się nieszczęście. Większość użytkowników laptopów przyznaje, że często zdarza się im spożywać posiłki, czy pić podczas pracy na sprzęcie. Dość popularnym problemem, z którym zgłaszają się do serwisów klienci jest zalanie laptopa. Naprawa takiego sprzętu nie jest tania, ponieważ autoryzowane serwisy firmowe najczęściej decydują się na wymianę wszystkich uszkodzonych części. Na szczęście, istnieje kilka sposobów na zminimalizowanie skutków awarii, które można wykorzystać w warunkach domowych. Poniżej prezentujemy nasze rady, jak zachować się w sytuacji zalania laptopa.

Czynności, które należy wykonać natychmiast

Kiedy wydarzy się taka sytuacja, nie warto czekać ani chwili. Przede wszystkim, należy:

  • odłączyć zasilacz laptopa,
  • odłączyć jego baterię (niekiedy konieczne jest rozkręcenie sprzętu i wyjęcie baterii – w ten sposób traci się prawo do gwarancji, jednak żaden producent nie uznaje zalania laptopa jako podstaw do wszczęcia procedury gwarancyjnej),
  • jeśli płyn wylał się na klawiaturę, laptopa należy otworzyć i odwrócić do góry nogami, aby ciecz nie zalewała kolejnych elementów sprzętu.

Odpowiednio szybka reakcja jest w stanie zminimalizować skutki takiego incydentu. Niekiedy laptopa można samodzielnie uratować i nie ma już konieczności oddawania go do serwisu. Na tym etapie, nie należy włączać laptopa.

Czy można uratować zalanego laptopa?

Serwisanci przyznają, że jeśli reakcja na zalanie była szybka i użytkownikowi udało się sprawnie odciąć źródło zasilania oraz baterię, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprzęt zostanie uratowany. Oczywiście, trzeba poświęcić nieco czasu i energii.

Niekiedy wydaje się, że zalanie jest niewielkie i można na laptopie dalej pracować, ponieważ nie daje on oznak awarii. Nic bardziej mylnego – ciecz może powoli przedostawać się do elektroniki i ją uszkadzać. Odłączenie laptopa od zasilania jest konieczne nawet, jeśli na sprzęt wylała się niewielka ilość płynu.

Bardzo często klienci serwisów przyznają, że zaraz po zalaniu laptop działał normalnie, a dopiero po kilku tygodniach pojawiły się pierwsze problemy. Lepiej wystrzegać się takiej sytuacji i zareagować właściwie w porę.

Domowe sposoby na zminimalizowanie skutków zalania laptopa

Kiedy udało się już opanować sytuację i szybko odłączyć sprzęt od zasilania, wówczas nie należy go włączać do momentu postawienia diagnozy. Zalany laptop niestety nie może być przedmiotem gwarancji, chyba, że jego właściciel zdecydował się na wykupienie ubezpieczenia. Jeśli jednak obawiasz się samodzielnego rozkręcania sprzętu – wówczas najlepiej udać się do pobliskiego serwisu.

Jakie akcesoria przydadzą się podczas ratowania laptopa?

  • szczoteczka do zębów,
  • waciki do uszu,
  • woda destylowana,
  • chusteczki papierowe,
  • suszarka do włosów,
  • śrubokręty.

Najlepiej rozkręcać laptopa przy pomocy instrukcji do konkretnego modelu, ponieważ można tam znaleźć wiele cennych wskazówek. Kiedy sprzęt jest już rozkręcony, wówczas należy dokładnie przyjrzeć się jego wnętrznościom w poszukiwaniu śladów cieczy. W pochłanianiu wody najlepiej sprawdzają się chusteczki papierowe, jednak nie są one w stanie dotrzeć w każde miejsce. Dlatego też do pomocy przyda Ci się szczoteczka do zębów oraz patyczki do uszu zakończone wacikami.

Jeśli laptop został zalany słodkim napojem, który pozostawił osad, wówczas pomocna okaże się woda destylowana, która bez trudu rozpuści każdy osad. Podczas oczyszczania laptopa należy zachować dużą ostrożność i delikatność. Elementy znajdujące się na płycie głównej są naprawdę niewielkich rozmiarów i można je zmieść. Dobrym pomysłem jest wykonanie najpierw zdjęcia, aby wiedzieć, w jakim miejscu znajdowały się wszystkie elementy.

Nawet, jeżeli laptop wydaje się być już suchy, warto wykorzystać suszarkę do włosów. Najlepiej ustawić delikatny strumień i osuszać laptop z odległości około 30 cm. Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura powietrza może rozpuścić plastikowe elementy laptopa i wywołać jeszcze większe szkody.

Po dokładnym osuszeniu sprzętu, można już przejść do jego ponownego złożenia. Pamiętaj, aby baterię podłączyć na sam koniec. Wówczas możesz sprawdzić, czy sprzęt działa, czy też wymaga specjalistycznej pomocy.

Opracowanie:

Serwis komputerowy – Mirobios